Spectacol la Sfântu Gheorghe. Sepsi OSK – FC Argeș 4-0. Elevii lui Andrei Prepeliță, în genunchi

Pe o căldură infernală, OSK Sepsi a învins-o pe FC Argeș, scor 4-0, în etapa a 2-a din Liga 1. Covăsenii au marcat 2 goluri în trei minute.

FC Argeș a avut o primă mare ocazie în minutul 7, dar șutul lui Alexandru Ișfan a trecut puțin pe lângă poarta lui Niczuly. Cristi Bărbuț a ratat și el, iar repriza s-a încheiat cu o ocazie a piteștenilor.

Sepsi OSK a deschis scorul prin Cosmin Matei, în minutul 49, dintr-o lovitură de la 11 m. Elevii lui Bergodi au continuat să atace, iar Bogdan Mitrea a înscris pentru 2-0. După doar trei minute Ștefănescu a majorat diferența de pe tabela de marcaj. Elevii lui Andrei Prepeliță nu s-au mai regăsit, iar Cătălin Golofca a stabilit scorul final.

Meciul nu a beneficiat de VAR, deoarece în România sunt doar 3 mașini care îndeplinesc rol de cabină VAR, iar duminică se dispută 4 meciuri în Liga 1.

La ora meciului temperatura era de 27 de grade la Sf. Gheorghe, dar în atmosferă s-au resimțit 32.