Final incendiar în Giuleşti! S-a terminat Rapid-Hermannstadt. Ce au făcut oamenii lui Cristiano Bergodi

Final incendiar în Giuleşti! S-a terminat Rapid-Hermannstadt. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Cristiano Bergodi. Giuleştenii au tremurat serios în prima repriză, dar au rezolvat partida în al doilea mitan.

Băieţii lui Cristiano Bergodi au început tare meciul. Au avut două şanse în primele 9 minute, dar nu l-au putut învinge pe Cătălin Căbuz.

S-a terminat Rapid-Hermannstadt

Apoi, jocul echipei lui Cristiano Bergodi a scăzut în intensitate. Totuşi, în partea secundă, gazdele au rezolvat meciul în doar 12 minute. Mai întâi, a deschis scorul prin Krasniqi, în minutul 54. Jucătorii lui Marius Măldărăşanu nu s-au trezit din pumni. Au mai încasat un gol şi de la Rrahmani, în minutul 66, spre bucuria celor 12.358 de suporteri care au fost la meci, număr oficial.

Scor final Rapid-Hermannstadt 2-0 şi giuleştenii se apropie, din nou, la 6 puncte de liderul din Superliga, FCSB. De partea cealaltă, cei de la Hermannstadt au ieşit din primele 6 locuri, de play-off.

Rapid – Hermannstadt, echipe de start

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Krasniqi, Djokovic, Albu, Papeau – Burmaz, Rrahmani
Rezerve: Drăghia, Bădescu, I. Cristea, Dr. Grigore, Oaidă, Hromada, Funsho, Hasani, Petrila, El Sawy, Ioniță II, Cîrjan
Absenți: Emmers, Onea (accidentați), Kait (incert)
Antrenor: Cristiano Bergodi

Hermannstadt: Căbuz – Bejan, Găman, I. Stoica – Butean, Murgia, Biceanu, Opruț – Ianis Stoica, Paraschiv, Balaure
Rezerve: Muțiu, I. Pop, Medina, Antoche, Fonseca, Ciubotaru, Jipa, Neguț, Bucuroiu, Oroian, G. Iancu, N’Goma
Absenți: Sota Mino (suspendat), G. Iancu, D. Iancu (incerți)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Rapid Giulești
Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare). A1: Marinescu Vasile (Bucureşti) , A2: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare). Arbitru VAR: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) . Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)