Final incendiar în Covasna! S-a terminat Sepsi-CSU Craiova. Ce au făcut oamenii lui Ivaylo Petev

Final incendiar în Covasna! S-a terminat Sepsi-CSU Craiova. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Ivaylo Petev. A fost o partidă nebună cu răsturnări spectaculoase de scor. Cele trei puncte pot fi cruciale în lupta pentru un loc de play-off.

Oamenii lui Ivaylo Petev au început foarte prost meciul din Covasna. Cei de la Sepsi au dominat startul primei reprize.

S-a terminat Sepsi-CSU Craiova

Au fost ocazii pe bandă rulantă la poarta lui David Lazar. Gazdele au ratat însă mai multe ocazii bune. Până la urmă, au  reuşit să deschidă scorul prin Debeljuh, în minutul 33. Gazdele nu  au reuşit să se desprindă şi s-au văzut egalate. Markovic a marcat pentru CSU Craiova în prelungirile primei reprize. S-a făcut 2-1 pentru oaspeţi după ce Koljic a transformat un penalty în minutul 74. Meciul s-a închis în minutul 83, după ce Creţu a marcat cu un şut de la distanţă. Scor final Sepsi-CSU Craiova 1-3 şi oaspeţii câştigă 3 puncte cruciale în lupta pentru play-off. De partea cealaltă, Sepsi încasează a doua înfrângere consecutivă.

Sepsi – CSU Craiova, echipele de start

Sepsi (4-2-3-1): Ro. Niczuly – Oteliță, Ninaj, Ciobotariu, Ștefan – J. Rodriguez, Păun – I. Gheorghe, C. Matei, Kallaku – Debeljuh
Rezerve: Moldovan, Gedo, Kecskes, Bălașa, Aganovic, Renta, R. Varga, Safranko, Popsa, K. Varga
Antrenor: Bernd Storck

CSU Craiova (4-2-3-1): Lazar – Vlădoiu, Zajkov, R. Silva, Căpățână – A. Crețu, Mateiu – Danciu, Anzor, Mitriță – Markovic
Rezerve: L. Popescu, Soiri, Maldonado, Badelj, Benga, Lăpădătescu, Kozulj, Baiaram, Bană, Koljic, Cîmpanu
Antrenor: Ivaylo Petev

Stadion: „Sepsi Arena”
Spectatori: 4.000 (estimat)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei). A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti). VAR: Costreie Sorin (Voluntari). AVAR: Baban Vlad (Iaşi).