Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-FCSB. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous

Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-FCSB. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous în ultimul meci oficial al anului. A fost o partidă dificilă pentru liderul Superligii.

Băieţii lui Elias Charalambous au început meciul de la Iaşi în atac. Au reuşit să deschidă scorul repede.

S-a terminat Poli Iaşi-FCSB

Alexandru Băluţă a fost cel care a marcat în minutul 16. Avantajul oamenilor lui Elias Charalambous nu a durat însă prea mult. După o gafă a lui Ngezana, Robert Ion a adus egalarea 10 minute mai târziu.

Băieţii lui Leo Grozavu nu au rezistat prea mult. Florinel Coman a transformat un penalty obţinut tot de el în minutul 32. Pe final, Iaşiul a încercat să se arunce în atac. Cei 10.121 de fani, cifră oficială, care au fost prezenți la meci nu au apucat însă să se bucure de o nouă egalare.

Florinel Coman a reuşit dubla în minutul 85, tot din penalty. Scor final Poli Iaşi-FCSB 1-3 şi echipa roş-albastră se îndepărtează la 11 puncte de rivale, în fruntea Superligii. De partea cealaltă, moldovenii termină pe loc de baraj anul.

Poli Iași – FCSB, echipe de start:

Poli Iași: S. Lung Jr. – Martac, Samayoa, Ispas, Stefanovic – Bordeianu, Marchioni, Jatoba – Roman – Buș, R. Ion.
Rezerve: Ailenei – Katanec, Tincu, Fl. Ilie, Fărcaș, Hrib, Dumitriu, Gheorghiță, Vl. Ilie
Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Olaru, Ad. Șut, Lixandru – Al. Băluță, Oct. Popescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – Haruț, Pandele, Cr. Ganea, Pantea, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru Iulian Călin (Ștefănești). Asistenți Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Valentin Dumitru (Gherghița)
Arbitru VAR Adrian Cojocaru (Galați). Asistent VAR Claudiu Marcu (Constanța)