Novak Djokovic, la a 32-a finală de Grand Slam! Se bate cu Nick Kyrgios pentru al șaptelea titlu la Wimbledon!

Novak Djokovic (35 de ani, 3 ATP) s-a calificat astăzi în finala turneului de la Wimbledon, după ce l-a depășit în patru seturi pe Cameron Norrie (26 de ani, 12 ATP), scor 2-6, 6-3, 6-2, 6-4.

Norrie, surpriza competiției, a început meciul cu un break. Sârbul a egalat, dar pierdut însă primul set cu 2-6.

Gluma părea că se îngroașă după ce acest prim act, doar că Nole nu i-a mai lăsat nicio șansă britanicului până la final, la capătul unui meci care a durat două ore şi 34 de minute

În finală, Novak Djokovic îl va întâlni pe norocosul Nick Kyrgios (40 ATP). Australianul de 27 de ani ar fi trebuit să joace semifinala cu Rafael Nadal, însă spaniolul s-a retras după ce a acuzat o ruptură la mușchii abdominali de 7 centimetri, agravată în partida cu Taylor Fritz.

Pentru rebelul Kyrgios, calificarea în finala de la Wimbledon este cea mai bună performanță din carieră la turneele de Grand Slam.

Djokovic va bifa a 32-a finală de Grand Slam, din care a câștigat 20. Sârbul a mai câștigat de 6 ori trofeul de la All England Club.