Adrian Mititelu se va enerva cumplit! S-a terminat Poli Iaşi-FCU Craiova. Meci cu scandal, după un arbitraj de judeţ

Adrian Mititelu se va enerva cumplit! S-a terminat Poli Iaşi-FCU Craiova. Meci cu scandal, după un arbitraj de judeţ. Partida din Copou, prima a zilei din Superliga, a avut parte de decizii de arbitraj absolut incredibile.

Arbitrul Iulian Dima, asistat de Szabolcs Kovacs la VAR, a avut o prestaţie de judeţ la Poli Iaşi-FCU Craiova.

Adrian Mititelu se va enerva cumplit!

Adrian Mititelu se va enerva cumplit după acest meci. Totul s-a întâmplat în repriza secundă a meciului din Copou. Prima parte a fost de partea moldovenilor, care au marcat cu un şut de la distanţă prin Alin Roman.

În minutul 61, portarul gazdelor, Ailenei, a ieşit aiurea. L-a lovit cu capul pe Aurelian Chiţu şi a fost eliminat. Dima a fost însă chemat la VAR de Szabolcs Kovacs. Deşi era fază clară de eliminare, Dima a revenit asupra deciziei. I-a dat doar galben portarului gazdelor.

Peste doar 6 minute, Leo Lacroix a fost eliminat, deşi mingea se afla asupra sa. Arbitrul a considerat însă că a lovit, i-a dat al doilea galben şi l-a eliminat. În prelungiri, Ibrahim a reuşit egalarea, cu un şut senzaţional de la distanţă. S-a terminat Poli Iaşi-FCU Craiova 1-1 şi Giovanni Constantino debutează cu dreptul pe banca roş-albaştrilor.

Poli Iași – FCU Craiova, echipe de start:

Poli Iași: Ailenei – Martac, Fl. Ilie, Katanec, Ispas – A. Roman, Bordeianu, Marchioni, Stefanovici – S. Buș, Luis Phelipe
Rezerve: Jankov, Vojtus, Samayoa, Itu, Tincu, Jatoba, Gheorghiță, R. Ion, A. Ciobanu
Antrenor: Leo Grozavu

FCU Craiova: Gurău – Compagnucci – Lacroix, Henriques, Padula – Dr. Albu, V. Achim – Bahassa, Chițu, Van Durmen – Blănuță
Rezerve: R. Popa, R. Negru, Mascarenhas, Buta, Vl. Pop, Asamoah, Blidar, Sidibe, Jibril Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Stadion: Emil Alexandrescu, Iași
Arbitru: Iulian Dima / Asistenți: Mihai Marica și Ferencz Tunyogi