6 din 7 jucătoare din România s-au calificat în turul II la Wimbledon. Adversarele româncelor

Vești bune de la Wimbledon. Din 7 jucătoare prezente pe tabloul principal, 6 s-au calificat în turul II.

Sorana Cârstea a fost prima jucătoare calificată mai departe după ce a învins-o în două seturi, ambele încheiate la tie-break, pe Aleksandra Krunic.

Singura care s-a oprit în primul tur a fost Gabriela Ruse. Aceasta a pierdut în trei seturi în fața finalistei de la Roland Garros, Coco Gauff.

Simona Halep – Karolina Muchova 6-3, 6-2

Și în turul doi, o parte dintre românce sunt favorite. Miercuri, Sorana Cîrstea o înfruntă pe Tatjana Maria, în fața căreia are 3-0, iar Irina Begu va juca cu italianca Elisabetta Cocciaretto.

Joi, Simona Halep o întîlnește pe Kirsten Flipkens, sportivă care ocupă locul 190 în ierarhia mondială. Cele două s-au mai întâlnit până acum de 5 ori, iar românca nu a pierdut niciun meci. Mai mult, Halep nu a pierdut niciun set în fața sportivei din Belgia.

Mihaela Buzărnescu va juca miercuri cu Cori Gauff, jucătoarea care a eliminat-o pe Gabriela Ruse.
Cea mai ghinionistă este Irina Bara, care o va întâlni pe Paula Badosa, a patra favorită a turneului. În turul secund, Ana Bogdan joacă cu Petra Kvitova, joi.
Niciodată până acum nu s-au mai calificat atâtea românce în turul secund la un turneu de