2-4 ca la teatru! `Tricolorii mici` ai lui Săndoi au dat… Baiaram: au învins-o pe Steaua în amicalul jucat în Ghencea

România Under 21 se pregătește de Campionatul European 2023 de la vară, pe care-l gâzduiește alături de Georgia. ”Tricolorii mici” au fost trimiși într-o grupă frumoasă, grupa B, din care mai fac parte Ucraina, Croația și Spania.

Iar astăzi, Emil Săndoi i-a pus la muncă în fața premiantei ligii secunde, CSA Steaua, în fieful acesteia. Și culmea, gazdele au fost cele care au deschis scorul în Ghencea. Emilian Pacionel a scos un penalty, iar bulgarul Chunchukov l-a învins pe Gyenge.

Baiaram a fost one-man-show pentru națională în doar 3 minute: a obținut un penalty, transformat de Markovic, și apoi a modificat tabela chiar el, cu o torpilă la colțul lung.

Ehmann a mărit avantajul, după un corner perfect executat de Rareș Ilie. Pacionel a mai redus din diferență pe final de meci, dar Bîrligea a stabilit scorul final când mai erau puține minute de joc: 4-2 în favoarea României.

CSA Steaua: Iancu – Drăghici, Wallace, Sabău, Sima – Enceanu, Balgiu, Raicu – Bodișteanu, Chunchukov, Pacionel
Antrenor: Daniel Oprița

România U21 (4-2-3-1): Gyenge – Corbu, Dican, Screciu Țicu – Vlad Pop, Grameni – Ișfan, Baiaram, Oct Popescu – Markovic
Antrenor: Emil Săndoi